“Rehberlik ve Kariyer Planlama ve Sosyal Etkinlik” dersleri dönüşümlü olacak

“Rehberlik ve Kariyer Planlama ve Sosyal Etkinlik” dersleri dönüşümlü olacak

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik dersi ve Sosyal Etkinliklerin nasıl uygulanacağına ilişkin sessizliğiniz nihayet bozdu.

kariyerpl1

kariyerpl2

MEB görüş yazısına göre;

“Rehberlik ve Kariyer Planlama” Dersi Sınıf/Şube Rehber Öğretmeni Tarafından Okutulacak

MEB görüş yazısında, “Şube rehber öğretmenlerince haftada 1 saat olarak okutulan “Rehberlik ve Kariyer Planlama” dersinin,” ibaresi ile konuya giriş yapmasında hareketle bu dersin sınıf/şube rehber öğretmenlerince okutulması gerektiği kanaatine varılmaktadır. (Görüş 1. sayfa ilk paragraf)

“Sosyal Etkinlik/Rehberlik ve Kariyer Planlama” Dersleri Haftada Bir Dönüşümlü Olarak Okutulacak

MEB görüş yazısının 2. sayfasındaki örneklere göre; “Sosyal Etkinlik” ile “Rehberlik ve Kariyer Planlama” derslerinin dönüşümlü olarak okutulması gerektiği kanaatine varılmaktadır. Kısacası“Rehberlik” yerine “Rehberlik ve Kariyer Planlama” dersi konulmuştur. Bu ders “Sosyal Etkinlik” dersi ile haftada bir dönüşümlü olarak işlenecektir.

Dönüşümlü olarak haftada bir saat girilecek olan “Sosyal Etkinlik/Rehberlik ve Kariyer Planlama”derslerinin bir haftası “Sosyal Etkinlik” faaliyetlerinde (örneğin gezi kulübü)danışman öğretmenine, diğer haftası ise sınıf/şube rehber öğretmeni tarafından girilen “Rehberlik ve Kariyer Planlama” dersine ayrılacaktır.

“Sosyal Etkinlik/Rehberlik ve Kariyer Planlama” Derslerine Dönüşümlü olarak DDH Ödenecektir

Bu “Sosyal Etkinlik/Rehberlik ve Kariyer Planlama” derslerinin fiilen girilen haftası o öğretmenin aylık ve ek ders ücreti karşılığı okutacakları ders saati miktarının hesabında dikkate alınarak o öğretmene sadece derse girdiği hafta için “Hazırlık ve Planlama DDH” ek dersi ödenecektir. Çünkü haftada bir dönüşümlü olarak öğretmen fiilen derse girmektedir.

“Sosyal Etkinlik/Rehberlik ve Kariyer Planlama” Dersleri Aynı Öğretmene Verilmeyecek

“Sosyal Etkinlik” faaliyetlerinde (örneğin gezi kulübü)danışman öğretmen ve sınıf/şube rehber öğretmeni olarak görevlendirilen aynı kişiye bu görevlerinden sadece bir tanesine 2 saat ek ders ücreti ödeneceğinden aynı kişiye hem “Sosyal Etkinlik” faaliyetlerinde danışman öğretmen hem de sınıf/şube rehber öğretmeni olarak “Rehberlik ve Kariyer Planlama” dersinde görev verilmeyecektir.(Görüş 2. sayfa ilk paragraf)

“Sosyal Etkinlik/Rehberlik ve Kariyer Planlama” Derslerine Giren Öğretmenlere Haftada 2 Saat Ek Ders ücreti Ödenecek

“Sosyal Etkinlik” faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilenler ile sınıf/şube rehber öğretmeni tarafından girilen “Rehberlik ve Kariyer Planlama” dersinde görevlendirilenlere 2 saat ek ders ücreti ödenecektir. Sadece bu iki görev aynı öğretmene verilmeyecektir.

MEB görüş yazısında; Okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere söz konusu etkinliklerin 28/09/2015 tarihi itibariyle sona ermiş olması nedeniyle ek ders ödenmemesini istemiştir.(Görüş 2. sayfa son paragraf)

 

 

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın