Okulda ve Evde Gripten Korunmak İçin İpuçları

Okulda ve Evde Gripten Korunmak İçin İpuçları

Grip influenza adlı virüsle oluşan, yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı gibi semptomlarla seyreden son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olarak tanımlanıyor. Uzmanlar; ‘Pek çok insan gribin bir çeşit soğuk algınlığı olduğunu düşünür; ancak grip gerçekten çok spesifik ve ciddi bir hastalıktır. Gribe bağlı komplikasyonlar ve ölüm küçük çocuklar, yaşlılar ve kalp, akciğer, diyabet gibi herhangi bir kronik hastalığı olan kişilerde daha sıktır. Gribe bağlı ölümlerin %90’ından fazlası 65 yaş ve üzerindeki kişilerde görülür.’ uyarısında bulunuyorlar.

Çocuklarda gribal enfeksiyonlar sonbaharda ve kış aylarında daha sık görülüyor. Çocukların gripten korunması için bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesine ve hijyenin artırılmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Gripten Korunmanın 10 Yolu

Çocukların gripten korunmasına yardımcı olmak için, grip aşısı yaptırabileceğiniz gibi; bağışıklık sistemini güçlendiren ve mikroplardan uzak kalmasını sağlayan önlemler ile çocukların gribe yakalanma ya da ağır bir hastalık durumu geçirme riskini azaltabilirsiniz.

Çocuklara, ellerini sık sık yıkamaları gerektiğini anlatın: Özellikle okulda, ders aralarında çocukların ellerini yıkaması virüslerin bulaşma riskini azaltıyor. Okul öncesi çocuklar, keşfetmeye çok açık olduklarından, her alana dokunabiliyor. Dolayısıyla okul öncesi çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılması büyük önem taşıyor.

Çocuklara hasta kişilerden uzak durmayı öğretin: Çok kolay bulaşabilen gripten korunmak için, hasta çocuklara ya da insanlarla yakın temas kurmamak gerekiyor. Bu kapsamda, çocukların grip olan arkadaşlarıyla yakın temasta bulunmasından kaçınması önem taşıyor.

Tek kullanımlık kağıt mendile alıştırın: Gerek hastalık döneminde, gerekse diğer dönemlerde çocukların mendil yerine, tek kullanımlık kağıt mendil kullanması gerekiyor. Enfeksiyon ve virüs riskini azaltan tek kullanımlık kağıt mendiller, çocukların hastalanma riskini azaltan etkenler arasında yer alıyor.

Çocukların dengeli beslenmesine dikkat edin: Çocukların, protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral bakımından dengeli beslenmesi büyük önem taşıyor. Bununla birlikte, virüs salgınlarının olduğu dönemlerde, çocukların C vitamini almaları ve bol su tüketmeleri gerekiyor.

Çocukları kat kat giydirmeyin: Çocukların soğuktan korunmak için çok sıkı giydirilmesi; serviste, sınıfta ya da evde terlemelerine yol açarak, dışarı çıktıklarında daha kolay hastalanmalarına neden oluyor. Bu nedenle çocukların kat kat giydirilmemesine dikkat edilmesi gerekiyor. Çocuğun sıcak ortamlarda, üstündekini çıkarabileceği, fermuarlı ya da kolay çıkarılabilen kıyafetlerin tercih edilmesi gerekiyor.

Kahvaltı öğününü atlamayın: Çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve dengeli beslenebilmesi için kahvaltı da büyük önem taşıyor. Bu nedenle, çocukların okula gitmeden önce kahvaltı etmesi, okuldaki öğünlerde ise sağlıklı gıdalar tüketmesi gerekiyor.

Çocukların sağlıklı beslenmesini, mikroplardan uzak durmasını ve soğuk-sıcak geçişleri yaşamamasını sağlayarak, gribal enfeksiyonlardan korunmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın