2015 Kasım TEOG Sınavları Tamamlandı

Ülkemizde milyonlarca ailenin stres kaynağı olan TEOG sınavlarının ilki tamamlandı. Son üç yıla göre en zor sınavın bu sınav olduğu söyleniyor.Gece gündüz bu sınava öğrenci hazırlayan meslektaşlarımıza, alın teri döken öğrencilerimize ve yavrularına destek olan velilerimize geçmiş olsun diyoruz.

2015 TEOG sınavlarının zor olmasının (eskiye nazaran az daha zor) sebebi sanıyoruz ki 5000 civarında %100 doğru yapan öğrencilerin çıkmasıdır. Sonuçta sınav elemeye dayanıyor. Eleyecek kimse olmayınca sınavın da bir anlamı olmuyor.

Hazırlanan sınavların soru kalitesi ise yine tartışmalara sebep olacak gibi. Daha şimdiden bir Fen Bilimleri (A kitapçığı 13 soru) sorusu iptal edildi bile. Tartışmalara sebep olan sorular da yok değil. Bunu önümüzdeki birkaç günde daha iyi göreceğiz. Sanırız ki bir süre daha sorunlu sorularla boğuşacak çocuklarımız. Dershaneleri kapatıp kendi dershanelerini açan MEB bu işe yeni ısınıyor ne de olsa..

Bu dersin adı nedir?

2015 TEOG sınavındaki skandal ise 28 Mayıs 2013 tarihli Kurul (TTKB) kararı ile “Fen ve Teknoloji” olan dersin adının “Fen Bilimleri” olarak adı değişitirildiği halde 2015 TEOG kitapçıklarında Fen ve Teknoloji olarak geçmesi oldu. 4+4+4 dönüşümünün ülke genelinde tamamalanması ile geçen yıl Fen ve Teknoloji olana dersin adı (müfredatı da değişmiştir bu arada) bu yıl Fen Bilimleri olarak geçmeliydi.

 

fenbil

28 Mayıs 2013 tarihli Kurul kararı.

fentek

2015  1.TEOG Fen kitapçığı kapağı

 

25 Kasım 2015 1.TEOG Oturumu Sınavlarına Ulaşmak İçin Tıklayınız

26 Kasım 2015 1.TEOG Oturumu Sınavlarına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Geçmişten günümüze ortaöğretime geçiş sınavlarını indirmek için tıklayınız

Loading Facebook Comments ...

Bir cevap yazın